režie Karel Kachyňa
Zdá se, že pokud chtěli režiséři v českém filmu 70. a 80. let na plátno obnaženou pořádnou prsatici, hledali číslo na paní Editu. Tak mě napadá, že dneska už by snad ani neměli komu volat...
obrázky dodal Gallowglass
update 15.6.2012 - lepší obrázek 2
POZOR OPRAVA! 23.2.2005 jsem zde zveřejnil obrázek Terezy Pokorné z roku 1979 s tím, že jí na něm je 14 let. Není to pravda. Kolega Parademansia mě mailem upozornil, že jí ve skutečnosti bylo 18. Ve všech dostupných databázích má totiž uvedeno chybně datum narození. Podle jejích vlastních slov z několika rozhovorů jí skutečně bylo 18 a je ročník 1960. Film byl natáčen v roce 1978 a dokončen 1979.
Takže všichni filmoví fanoušci by si měli opravit údaje ve sbírkách a databázích. Pokud někdo máte šanci zjistit správné celé datum narozeni Terezy, dejte mi vědět.
Jak k takovému zmatení Netu mohlo dojít nevím, zatím se mi zdá možná hypotéza, že jde o záměnu s jinou ženou podobného jména. Podle www.kdojekdo.cz totiž existuje POKORNÁ Terezie, PhDr. (*10.5.1965) - divadelní historička a publicistka, redaktorka.
obrázky dodal daktari & rak
Vox populi vox Dei – Eliška Balzerová ve známé koupací scéně. Ve filmu mi to přišlo nevěrohodné, protože po nejasném záběru z velké dálky následuje střih a detail na Elišku už s osuškou, čili jasné indicie dublerky ala koupací scéna Kolářové v Létě s kovbojem. Jenže kolega Sabian v roce 2006 na vlastní uši slyšel, jak potvrdila v Úsměvech Elišky Balzerové, že to je ona. Řekla, že jí Kachyňa skutečně nabídl dublerku, ale že by byla malá a silnější postavy, takže Eliška řekla ne a raději to natočila sama. Díky ženská ješitnosti, díky Eliško! ;-)
V Reflexu 9/2010 Eliška Balzerová na scénu vzpomíná takto:
"Hrála jsem paní Rozvědčíkovou s Radkem Brzobohatým, který hrál Rozvědčíka. Tehdy jsem panu režisérovi řekla, že nahou scénu točit nebudu, příšerně jsem se styděla. A když jsme stáli u té nádherné ledové tůně pod skalou u Bechyně, přivezli malinkou holku s krátkýma nohama. A já: "Ale rejžo, tohle není moje tělo!" A on: "Jenže my jsme holt jinýho dubla nesehnali. Teď si každý bude myslet, že jsi to ty." Tak jsem zkrotla a řekla: "Pane režisére, kdybyste tady zůstal jen vy a pan kameraman, tak do té vody vlezu, zaplavu a vylezu." On říká: "Tak dobře, pošlu celý štáb na oběd." Já tam vlezla, vylezla a znovu tam a zpátky, a než jsme to natočili, celý štáb už byl po obědě, seděl nahoře na stráni a měl pěkný kino. Byla jsem na mrtvici."
Veronika v její asi nejslavnější roli. Za povšimnutí stojí, že jí bylo pouhých 17 let. Když ještě uvážíte 16-ti letou Markétu Hrubešovou v Oznamuje se láskám vašim, je zřejmé, že Karel Kachyňa měl slabost pro neuvěřitelně vyvinuté teenagerky :-)
Kultovní scéna už je na webu 19 let, ale zaslouží si soudobou a finální kvalitu. Lepší capy už asi získat nepůjde, s ohledem na materiál, na který to bylo točené.
Starší nepříliš známý film, ovšem ve své divácké generaci příznivce má. Za povšimnutí stojí, že tentokrát Kachyňa, guru v oblasti náctiletých lolitek, vybral pro hlavní dívčí roli velice nezvykle prakticky plochou zrzku Stanislavu. Nota bene jsem měl vždycky pocit, jako by byla předabovaná, snad Medveckou? Ovšem jak tak dnes koukám na capy z plavkách, něco v sobě přeci jenom měla...
Po zákazu v 70. letech byly Sestřičky prvním návratem pro Jiřinu Jiráskovou do velké (2. hlavní) role ve filmu. "Babi" a její slavná koupací scéna - v další koupací scéně s tancem v ručnících kupodivu nic zajímavějšího není...
První příspěvek v novém roce – nádherný český film Sestřičky. Debut pro 18ti letou Alenu Mihulovou, zároveň její setkání s Karlem Kachyňou, se kterým natočila i pár dalších filmů. Velký milovník mladičkých dívek ve svých filmech byl tentokrát tak okouzlen, že se stali na dalších 20 let, po zbytek jeho života, partnery, nejprve utajovanými milenci, později dokonce manželi a rodiči dcery.
Po zákazu v 70. letech byly Sestřičky i prvním návratem pro Jiřinu Jiráskovou do velké (2. hlavní) role ve filmu.
A nemůžu si odpustit co mě vždycky u Sestřiček, Pozor, vizita! nebo třeba Dědeček automobil fascinuje – autor jejich knižní předlohy, Adolf Branald (*1910), o kterém se už mnoho a mnoho generací ve školách učí jako o klasikovi české literatury, do dnešních dnů žije a semo tamo píše v Praze na Spořilově!
obrázky dodal JirkaNo & Maarty
Pro nepamětníky upřesnění – hlavní hrdina, Karel Heřmánek, je (amatérský) fotograf aktů, takže barevné záběry jsou běžné scény z filmu, černobílé „jeho fotky“.
Na to jak byla Mirka obsazovaná na konci 80. let jsem kupodivu našel jen tuto klasiku.
Klasika. Markétě bylo v době natáčení skutečně 16, po prázdninách nastoupila do třetího ročníku konzervatoře, proto musel Kachyňa o odhalených scénách dopředu vyjednávat s jejími rodiči a maminka údajně osobně dohlížela na natáčení.
Díky všímavosti xkleo07 přidávám raritku - osobně jsem ani nepostřehl, že se Kachyňovi podařilo ve filmu svléknout a předvést obě tehdejší hlavní prsatice českého filmu - nejen 16ti letou začínající, ale i tu 30ti letou končící. Scéna je krátká a velmi tmavá, takže jsem brutálně zesvětlil.
Snad tímhle natáčením nezpůsobil Kachyňa Radimovu orientaci…
Skvělá práce kombiné. Každou chvíli se zdálo, že jí vše vypadne ven a ono nic, drželo to fest.
Dcera slavného otce, v této scéně ji právě osvětluje baterkou jeden ze tří králů, štábní kapitán Václav Morávek.
Dnes na ČT1 od 20.00 televizní film, jak už u Karla Kachyni bývalo zvykem velice povedený a poetický, s Klárou v hlavní ženské roli.
Dnes na ČT1 od 20.00 televizní film, jak už u Karla Kachyni bývalo zvykem velice povedený a poetický, s Klárou v hlavní ženské roli.