header header header
aneb Trochu jiný pohled na českou filmovou a TV produkci. Vývoj od historie po současnost, filmy zapomenuté i slavné, scény na kterých jste vyrůstali i takové, kterých si nikdo nevšiml.
věk: 24
rok: 1983
režie: Juraj Herz
náhlednáhlednáhlednáhled
Legendární film a zároveň deska Pražského výběru. Oboje se celkem povedlo - deska byla zakázaná 6 let, film 13 ;-) Zdeňka Sajfertová naplno předvedla proč platila za přední tehdejší prsatici.
Už z obrázků je myslím jasné, že je to pěkně ulítlý film. Pro zájemce - jak se vlastně stalo, že byl vůbec natočen, popisuje Herz (bohužel jsem to našel jen v angličtině):
"Straka v hrsti was based on a script written by a forbidden author of those times, Antonín Přidal. We wrote it the way that the whole administration of Barrandov thought that it was supposed to be—a medieval fairytale. The studio director wanted to give me 20 thousand million crowns because he thought that when it is medieval it has to be expensive, because of all the decoration and costumes, but I asked him only for four million to create it my way. So they let me do whatever I wanted, they didn't control me, and all of us knew that it would be an enormous disappointment when they saw it.
Because we were worried about them cutting out shots, we figured out a system of using long shots. But we didn't foresee one thing: they wouldn't just be able to cut scenes or shots out, but they could ban the whole film. I had never seen such a horror in the eyes of the administration when they saw the projection of the unedited film, because they had been expecting a fairytale. Instead of a fairytale they saw a stylized, unintelligible film with naked women and with the music of a hated rock group, Pražský výběr. The film was banned.
Fortunately, I convinced the studio director that the film should at least complete post-production. But, we had only a weekend to do it, and it wasn't done the right way and unfortunately it stayed like that. Because the film was "in a safe" for the next 13 years, it got really old. In the second half of the eighties, it was a very ferocious film. From all my films, time hurt this film the most. The film was the last straw for me, and I decided to leave the country. After the film Straka v hrsti it was immediately forbidden to me to make any other films. But at least I got an offer to make a film in Slovakia, it was just a stupid comedy called Sladké starosti [Sweet Cares, 1984] that surprisingly became one of the most famous Slovak comedies."
obrázky dodal  scOOp

Komentáře k příspěvku (10):

plpeter říká:

20.01.2006 15:32:34

nad Ti pomoze tento preklad

„Straka v hrsti vychádza zo scenára, ktorý vytvoril v tom čase zakázaný autor Antonín Přidal. Napísali sme ho tak, že si celí vedenie Barrandova myslelo, že to bude stredoveká rozprávka. Riaditeľ štúdia mi chcel dať na výrobu 20 miliónov korún, pretože sa nazdával, až ak sa to bude odohrávať v stredoveku, dekorácie a kostýmy budú drahé. Chcel som však od neho iba 4 milióny, aby som si mohol film nakrútiť po svojom. A tak ma nechali, nech si robím, čo chcem, nekontrolovali ma a všetkým nám bolo jasné, že keď ho uvidia, bude to pre nich ohromné sklamanie. Pretože sme sa báli, aby nám nevystrihli niektoré zábery, vymysleli sme si systém natáčania v dlhých záberoch. Nepredpokladali sme však jednu vec: nebudú síce môcť vystrihnúť scény alebo zábery, ale môžu zakázať celý film. Jakživ som nevidel takú hrôzu, akú mali v očiach šéfovia štúdia, keď uvideli projekciu nezostrihaného filmu, pretože očakávali rozprávku. Namiesto rozprávky uvideli štylizova

plpeter říká:

20.01.2006 15:36:45

dokoncenie prekladu,neviem ci som to po... alebo je obmedzeny pocet riadkov v komentari.
plp
...Namiesto rozprávky uvideli štylizovaný, nezrozumiteľný film s nahými ženami a hudbou nenávidenej rockovej skupiny Pražský výber. Film zakázali.
Našťastie som presvedčil riaditeľ štúdia, že by sa mali aspoň dokončiť post-produkčné práce. Mali sme na to však iba jeden víkend, takže tá práca zaveľa nestála a žiaľbohu to tak už zostalo. Pretože film bol 13 rokov „v trezore“, strašne zastaral. V druhej polovici 80. rokov to bolo veľmi dravé dielo. Zo všetkých mojich filmov tomuto čas najväčšmi ublížil. Tento film bol pre mňa tou poslednou kvapkou a rozhodol som sa odísť do zahraničia. Po filme Straka v hrsti mi okamžite zakázali nakrúcať. Nakoniec som však dostal ponuku nakrútiť film na Slovensku. Bola to hlúpa komédia s názvom Sladké starosti (1984) a napodiv sa z nej stala jedna z najobľúbenejších slovenských komédií.“

opener říká:

21.01.2006 08:16:12

Ahoj, já tam teda vidím v tom originále 20 miliard korun, ale to je asi velká blbost:-))

Jirkazz říká:

21.01.2006 10:39:47

Díky za překlad, nějak se mi do toho nechtělo. Jen doufám, že je pro českou většinu tady na webu ještě slovenština srozumitelnější než angličtina ;-)
Opener - máš pravdu, ani jsem si nevšiml že tam mají "20 tisíc miliónů". Ale jak to tam maj, tak jsem to překopíroval.

opener říká:

21.01.2006 12:19:45

No jasně, chybička se jim vloudila, jenom jsem si představoval, co bys v roce 1983 natočil za 20 miliard korun a kolik tak byl státní rozpočet:))

anonym říká:

26.08.2006 05:50:02

dneska by s takovou picou nemohla existovat, oholit by potrebovala

jn říká:

26.10.2006 12:25:19

Však neboj, ženské již přicházejí k rozumu a většina se již neholí a nedělá sponzora firmám jako Gillette. Dnes je již naštěstí moderní chlupatá.

XP-3:CHRZ říká:

14.11.2006 10:15:28

Moc prosím o zapújčení, popř. o zakoupení (cena domluvou) tohoto filmu - Straka v hrsti. Ozvěte se prosím vás Někdo. Je mě sice 19 let, ale Pražský výběr je pro mne nejlepší skupina ve střední a východní Evropě, co se kdy vyloupla z řad hudebnickéch těles a Michal Pavlíček a bubeník Jirka Hrubeš jsou pro mě muzikanti na nejvyšší úrovni, zkrátka kultovní osoby z kultovní skupiny.

anonym říká:

15.03.2007 10:59:08

XP-3:CHRZ : pořád sháníš film Straka v hrsti?Napiš mi na prochazka.zn@centrum.cz

rak říká:

06.12.2020 19:12:38

Však pan Herz ve své životopisné knize píše: Zdena Sajfertová si režijní pokyn "Pojedeme naostro!" vysvětlila po svém.

Zanechte komentář

Jméno

Heslo (nepovinné, vyplňují pouze registrovaní)

E-mail (nepovinné, nebude zobrazen)

Jaký je součet 5 a 3 ? (povinné - ochrana proti spamu)